by

Książki przygodowe dawniej i dziś

Powieści przygodowe swój początek zawdzięczają pamiętnikom, dziennikom i opisom podróży, które stanowią kanwę wielu książek przygodowych. Czytelnicy poszukujący książek przygodowych nie powinni mieć kłopotów ze znalezieniem czegoś dla siebie. Klasycy gatunku jak: May, Sabatini czy Kipling, zawsze znajdą swoich czytelników.

bohater

Młodzi czytelnicy i ich wybory

Dzieci niechętnie sięgają po starsze powieści przygodowe, choć pisane były one z niebywałą dokładnością i sercem. Młodzi wolą już te z pogranicza przygody i fantazji. Najlepszym dowodem jest „Harry Potter”, gdzie akcja powieści rozgrywa się w wyimaginowanej krainie, a bohater przenosi nas w świat czarów, niebywałych mocy i stworzeń posiadających nadprzyrodzone siły.

Powieść przygodowo – podróżnicza i jej układ

We wstępie znajduje się opis sytuacji i splot zdarzeń, które prowokują bohaterów do podjęcia decyzji o podróży, która może być pełna niebezpieczeństw, lecz warta przeżycia, poznania nowych światów, odnalezienia zaginionych osób czy zdobycia skarbów. Jednak w końcu wracają szczęśliwie do rodzinnego domu.

Książki przygodowe czytają osoby lubiące podróżować i przeżywać ciekawe awanturnicze historie, z szybkimi zwrotami akcji. Nie należą one już tylko do wolumenów będących źródłem rozrywki lecz coraz częściej przekazują moralne i pouczające wartości.

Napisz komentarz

Comment

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.